Powstają one na skutek noszenia niewłaściwego obuwia, unikaj butów ze szpicem oraz na obcasie. Choroba zaczyna się od tego, że pod wpływem chodzenia w złym obuwiu spłaszcza się łuk poprzeczny stopy. W takiej sytuacji największy palec naszej stopy ustawia się ukośnie. W takiej sytuacji odczuwamy ból, który jest wynikiem ucisku kości na nerw. Jednocześnie po pewnym czasie w stawie dochodzi do zapalenia kaletki maziowej, zamienia się ona w woreczkowy twór wypełniony śluzem. To wszystko powoduje, że staw boli, jest opuchnięty i gorący. Po pewnym czasie stopa może być szersza, nawet tak bardzo, że może się ona nie mieścić w bucie. Gdy tylko zauważysz, że staw przy dużym palcu jest coraz większy to natychmiast zacznij ćwiczyć. Dzięki temu możliwe będzie wstrzymanie kolejnych zmian w kościach. Pamiętaj o podstawie, czyli o wygodnych butach. Najgorsze jest obuwie pantoflowe z czubami na wysokich obcasach. Poprawne buty muszą mieć szerokie nosy i obcas pod całą piętą. Osoby, które mają halluksy powinny nosić specjalne wkładki, które umieszcza się w obuwiu. W tym celu trzeba udać się do ortopedy, wtedy dobierze on odpowiednie wkładki. Do tego ćwiczenia. Najprostszym i skutecznym jest chociażby podnoszenie chusteczki z podłogi za pomocą stopy. Palce można też w każdej chwili kurczyć i prostować. Aby wyeliminować nacisk n stawy trzeba nosić specjalne kliny ochronne, które mieszczą się między paluchem a drugim palcem. Kliny takie nie przeszkadzają podczas chodzenia i nie powodują odparzeń. Kliny te znajdziemy w aptekach i niektórych drogeriach, są one wykonane z miękkiej gąbki. Natomiast na noc można nakładać na stopę specjalne szyny korekcyjne. Szynę taką nazywa się Marcinem. Dzięki niej utrzymuje się w nieruchomej pozycji łuk poprzeczny stopy i kości śródstopia. Szyna na początku nie jest wygodna i przeszkadza, jednak z czasem dość łatwo można się do niej przyzwyczaić. Obecnie wchodzą coraz to nowocześniejsze wersje, które aż tak bardzo nie przeszkadzają w łóżku. Musisz też wiedzieć ze chorobie sprzyja nadwaga. P prostu chodzi o zbyt duży nacisk na stopy. Najłatwiej uszkadza się staw, który łączy paluch ze stopą. Pomocne są tez kortezy, czyli nakładki ze specjalnej miękkiej pianki. Dzięki nim nie będą powstawały bolesne otarcia skóry, a to ma miejsce szczególnie u osób mających szczupłe stopy. Jeśli mimo tego po długim chodzeniu odczuwasz ból to ulgę mogą ci przynieść żele przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli dojdzie do zaawansowanych zmian to pomoże tylko operacja.

Młodsza skóra

Młodsza i piękniejszaW naszym organizmie jest kwas hialuronowy. 30 lat trzeba zacząć używać preparatów z tym składnikiem.

Czytaj więcej...

Kwiaty w kosmetykach

KwiatyKwiaty nie tylko pięknie pachną, ale też pielęgnują skórę, nawilżają ją i łagodzą podrażnienia .

Czytaj więcej...

Owoce i warzywa dla smukłej sylwetki

Jeśli chcesz schudnąć to warto do swej diety włączyć warzyw i owoce, oto niektóre z nich wraz z och cennymi właściwościami.

Czytaj więcej...