W organizmie starczym zwiększa się znacznie ilość brązowego barwnika, który osadza się w postaci złogów w starzejących się komórkach, zwłaszcza w mięśniach, mózgu, sercu i wątrobie. Zwiększa się też ilość barwnika w skórze, która nieraz przybiera ciemniejszy odcień. Bardzo częstym zjawiskiem są też różne plamy i znamiona barwnikowe. Plamy takie występują głównie na grzbietach rąk i często na plecach, a drobne brązowe brodawki starcze głównie na czole, skroniach i na szyi. Włosy i paznokcie rosną wolniej. Włosy tracą połysk i często ulegają znacznemu przerzedzeniu, aż do wyłysienia, zwłaszcza u mężczyzn. Siwizna występuje w bardzo różnym stopniu. Paznokcie wykazują z reguły podłużne rowkowanie, czasem, zwłaszcza na nogach, bardzo grubieją tak, że ogromnie trudno je obcinać. Zęby żółkną i ciemnieją. Z powodu zaniku zębodołów osadzenie zębów rozluźnia się, zaczynają one chwiać się i wypadać. Zanik dziąseł prowadzi do obnażania szyjek zębów i do powstawania zachyłków, w których osadzają się bakterie wywołując ropienie tkanek i gnicie zalegających tam resztek pokarmów. Stan ten nazywamy przyzębicą lub ropotokiem zębodołowym. Może on powodować cuchnięcie z ust i zatrucie ustroju przez wchłaniające się jady bakteryjne oraz utratę zębów. Na skutek częściowego zaniku mięśni zmniejsza się ich siła. Postępujący zanik substancji kostnej prowadzi do starczego zrzeszotnienia kości. Kości takie są kruche — stąd częste złamania u starców. Trzeba dodać, że w rozwoju osteoporozy starczej znaczną rolę odgrywają niedobory pokarmowe oraz niedobór hormonów płciowych, które u człowieka młodego wpływają korzystnie na budowę kości. U starców to korzystne działanie odpada, a pewna przewaga hormonów nadnerczowych ma na kości wpływ ujemny — prowadzi do rozrzedzenia substancji kostnej.

Młodsza skóra

Młodsza i piękniejszaW naszym organizmie jest kwas hialuronowy. 30 lat trzeba zacząć używać preparatów z tym składnikiem.

Czytaj więcej...

Kwiaty w kosmetykach

KwiatyKwiaty nie tylko pięknie pachną, ale też pielęgnują skórę, nawilżają ją i łagodzą podrażnienia .

Czytaj więcej...

Owoce i warzywa dla smukłej sylwetki

Jeśli chcesz schudnąć to warto do swej diety włączyć warzyw i owoce, oto niektóre z nich wraz z och cennymi właściwościami.

Czytaj więcej...