Skóra taka charakteryzuje się tym, że jest sucha i szorstka, dlatego najważniejsze jest jej stałe nawilżanie i natłuszczanie. Dzięki takim zabiegom zostanie zapewniony ej płacz ochronny, który zastąpi jej naturalny płaszcz lipidowy. W przeciwnym wypadku zostanie też zaburzona produkcja ceramidów i lipidów. Bez nich nasza skóra jest całkowicie bezbronna. W konsekwencji utraty wody zaczyna się łuszczyć i staje się podatna na zakażenia. W przypadku atopowej skóry trzeba zafundować sobie specjalną kąpiel. Jeszcze kilka lat temu sądzono, że skóra tego typu źle reaguje na wodę i kąpiele trzeba ograniczyć do minimum. Dziś jest już inaczej. Teraz wiadomo, że sama kąpiel nie jest groźna tylko zjawisko zbyt szybkiego odparowania wody z warstwy rogowej. Zjawisko to następuje w ciągu kilku minut po kąpieli. Tak wiec sama kąpiel działa łagodząco i oczyszczająco, jest jak najbardziej pożądana. Dzięki niej znacznie sprawniej wchłaniają się też substancje odżywcze. Kąpiel codzienna lub taka, która robimy, co dwa dni nie powinna trwać dłużej jak kwadrans, najkorzystniej będzie 10 minut. Temperatura wody podczas kąpieli nie może być zbyt wysoka, optimum to około 35 stopni. Jełki woda jest chlorowana lub bardzo twarda to może pomóc natłuszczenie ciała oliwką przed wejściem do wanny. W wodzie powinna się tez znaleźć emulsja lub inny kosmetyk natłuszczający i nawilżający skórę. Dobry efekt można osiągnąć przy zastosowaniu kąpieli z dodatkiem krochmalu. Do mycia ciała nie można używać preparatów, które w Sym składzie zawierają detergenty. Skórę potem należy osuszyć a nie wycierać, po prostu przytykamy do niej ręcznik i chwilkę czekamy na to aż wilgoć wchłonie się w materiał. Potem skrę trzeba mocno natłuścić by zapobiec ucieczce wilgoci. Jeśli zauważysz, że kosmetyk szybko się wchłonie to nałóż na ciało kolejną dawkę po kwadrancie. Jednak przy skórze atopowej samo nawilżenie nie wystarczy. Przy takiej skórze bardzo dobrze sprawdzają się emolienty. Są to specjalne kosmetyki uzupełniające] lipidy międzykomórkowe. Szczególna uwagę zwróć na te kosmetyki, które zawierają w swym składzie mocznik. Jest to związek chemiczny, który występuje w skórze. Ważne jest też jak będziemy aplikowali kosmetyk. Krem czy też balsamu nie wolno intensywnie wcierać, najlepiej jak go nałożymy i wklepiemy. Skóra taka jest podatna na alergie, dlatego dobór kosmetyków nie jest prosty. Czasem zdarzy się, że będziemy musieli och przetestować kilkanaście zanim znajdziemy coś dla siebie.

Młodsza skóra

Młodsza i piękniejszaW naszym organizmie jest kwas hialuronowy. 30 lat trzeba zacząć używać preparatów z tym składnikiem.

Czytaj więcej...

Kwiaty w kosmetykach

KwiatyKwiaty nie tylko pięknie pachną, ale też pielęgnują skórę, nawilżają ją i łagodzą podrażnienia .

Czytaj więcej...

Owoce i warzywa dla smukłej sylwetki

Jeśli chcesz schudnąć to warto do swej diety włączyć warzyw i owoce, oto niektóre z nich wraz z och cennymi właściwościami.

Czytaj więcej...