Rutyna to flawonoid pochodzenia roślinnego, który jest składnikiem wielu leków i suplementów diety. Ale i nie tylko występuje również w wielu kosmetykach, szczególnie w tych które służą do pielęgnacji cery naczyniowej. Ruta jest również w wielu środkach po które sięgamy w czasie przeziębienia lub grypy. W połączeniu z witaminą C, a często także wapniem, cynkiem czy selenem wpływa na ograniczenie kataru i poprawia odporność organizmu. Występuje w wielu lekach dostępnych bez recepty. Rutynę, a raczej jej pochodną znajdziemy również w preparatach wzmacniających naczynia żylne, zapobiegające żylakom i opuchnięciom. Ze względu na swoje właściwości uszczelniające naczynka i poprawiające ich kondycję, rutynę stosuje się również pomocniczo w retinopatii cukrzycowe, miażdżycy naczyń oraz zaburzeniach krążenia żylnego. Rutyna poprawia elastyczność ścian wszystkich naczyń krwionośnych, co zapobiega pojawianiu się obrzęków i opuchnięć. Rutyna chroni wszystkie komórki naszego organizmu. Oprócz walki z wolnymi rodnikami, istotnie zmniejsza toksyczne działanie utlenionego cholesterolu, co powoduje obniżenie ryzyka chorób serca i miażdżycy. Ostatnie badania pokazują, że rutyna może zapobiegać nadmiernej krzepliwości krwi i być wykorzystywana w profilaktyce u pacjentów, którzy są zagrożeni udarami i atakami serca. Należy pamiętać o tym, że jednoczesne przyjmowanie sulfamidów i preparatów, które zawierają rutynę i witaminę C, może prowadzić do klystraulii, czyli wytrącania się w moczu kryształków różnych związków. Uwaga kobiety w ciąży przed zastosowaniem jakichkolwiek leków zawierających rutynę powinny skontaktować się z lekarzem.

Młodsza skóra

Młodsza i piękniejszaW naszym organizmie jest kwas hialuronowy. 30 lat trzeba zacząć używać preparatów z tym składnikiem.

Czytaj więcej...

Kwiaty w kosmetykach

KwiatyKwiaty nie tylko pięknie pachną, ale też pielęgnują skórę, nawilżają ją i łagodzą podrażnienia .

Czytaj więcej...

Owoce i warzywa dla smukłej sylwetki

Jeśli chcesz schudnąć to warto do swej diety włączyć warzyw i owoce, oto niektóre z nich wraz z och cennymi właściwościami.

Czytaj więcej...